Nu kommer OL til FaaborgMidtfyn Kommune.

Midtfyns Bueklub afholder det lokale Skole OL Stævne i Fjellerup på Bueklubbens udendørsbaner Højholtvej 23, hvor elever fra 7 skoleklasser skal dyste om at vinde en finaleplads og en klassetur til Skole OL Finalen i Aarhus d. 12.-15. juni 2018. En finale, der med sine 12.000 deltagere, bliver større end det seneste OL i Rio de Janeiro.

I samarbejde med foreninger over hele landet afholdes knapt 100 Skole OL Lokalstævner. Her har næsten 3.000 klasser deltaget i de indledende konkurrence-runder, hvor eleverne har prøvet kræfter med en af Skole OL’s fem idrætsgrene og ikke mindst mærket den OL-stemningen på egen krop. Skole OL er nemlig mere end bare en konkurrence. Til lokalstævnet Midtfyns Bueklub vil der være 5 klasser årg. 6 klasse og 2 klasser årg. 5 klasse der skal konkurrere om de 2 finalepladser.
Der deltager 3 klasser fra Tre Ege skolen Ryslinge, 2 klasser fra Nordagerskolen Ringe og 2 klasser fra Tingagerskolen Ringe.

Program for skole OL i Midtfyns Bueklub:
Fredag den 4/5 kl. 9.00 Tre Ege Ryslinge Skole 6 A kl. 11.30 Tre Ege Ryslinge Skole 6 B
kl. 13.30 Nordagerskolen Ringe 6 A
Torsdag den 17/5 kl. 9.00 Nordagerskolen Ringe 6 B
kl. 12.15 Tre Ege Skolen Ryslinge 5A
Fredag den 18/5 kl. 9.00 Tingagerskolen Ringe 6 A
kl. 11.30 Tingagerskolen Ringe 5 A

Midtfyns Bueklub og klubbens trænere glæder sig til at tage imod de mange elever ca. 145 til nogle lærerige timer.
”Ideen og filosofien bag Skole OL er rigtig god. Det er blevet en god tradition og sætter fokus på at få Bueskydning på skoleskemaet i idrætstimerne. Jeg ved, det motiverer mange børn og lærere. Jeg oplevede sidste år nogle motiverede elever og lærer som også gav resultat ved OL finalen i Aarhus hvor Tre Ege skolen Ryslinge 6 klasse vandt OL for klassen, hvor alle elevers skydning tæller med, derfor giver det også et fint samarbejde i klassen.

Dem der når til finalen i Aarhus har virkelig noget at glæde sig til, oplevelsen med indmarch med stemningen og lyden på stadion er helt fantastisk og noget, jeg virkelig glæder mig til at overvære i år igen, udtaler formand Bent Hvam Pedersen fra Midtfyns Bueklub.
Sammenhold og fællesskab i fokus
OL er verdens største sportsbegivenhed og handler om, at idrætsudøvere fra hele verden mødes og konkurrerer i forskellige idrætsgrene og samtidigt fejrer venskab, fællesskab og fred mellem mennesker. OL handler derfor i vid udstrækning om, hvordan man er overfor hinanden. Det handler ikke kun om at vinde, men også om at være med og mødes gennem sport. Det kaldes den olympiske ånd. Derfor fokuserer Skole OL på værdierne fællesskab, færdighed og fairplay, hvor klasserne dyster som et samlet hold. Til skole OL har alle elever mulighed for at prøve kræfter med Skole OL-disciplinerne. Skole OL har i år 10-års jubilæum og bag Skole OL står Danmarks Idræts-Forbund og Dansk Atletik Forbund støttet af Nordea-fonden, TrygFonden og Aarhus Kommune. I år vil samlet set mere end 100.000 tusinde 4.-7. klasseelever deltage i de indledende konkurrencer.

Yderligere oplysninger

Bent Hvam Pedersen, Midtfyns Bueklub, tlf. 23439993